Kategoriler

Tatlılar

Aşure

Ekim 22, 2015

Geleneksel Türk tatlılarından olan aşure, Muharrem ayının onuncu gününden itibaren evlerimize bolluk bereket getirmesi amacıyla yaptığımız lezzetli bir tatlıdır. Ben bu tatlıya bereket tatlısı diyorum. Çok severek yaptığım ve yediğim bir tatlıdır. Aşure yapmayı, derin bir mutfak kültürü olan rahmetli babaanneciğimden öğrendim. Aşure yaparken içine bir miktar tuz atar, evimizin tadı tuzu yerinde olsun derdi. Bu işlemi ben de her aşure yapımında uygular ve aynı sözleri tekrar ederim. Aykırı bir çok lezzetin bir araya gelerek oluşturduğu bu güzel tatlının yapım aşaması biraz uzun sürer, ama lezzeti bu uğraşı hak eder. Aşağıda vereceğim tarif ile, kase büyüklüğüne göre 25-30 adet kase çıkmaktadır. Bu miktarı, malzemeleri aynı oranda arttırarak yaparsanız daha çok kase elde edebilirsiniz.  Aşure yapımı ile ilgili nasıltv için bir video hazırladık. Aşurenin yapım aşamalarını görebileceğiniz bu videoyu  www.mynet.com ‘dan aşure nasıl yapılır diyerek izleyebilirsiniz.

FullSizeRender

Malzemeler:

1 su bardağı aşurelik buğday

1 su bardağı nohut

1 su bardağı kuru fasulye

Yarım su bardağı pirinç

1 kg toz şeker

10 su bardağı su

3 litre su

1 su bardağı doğranmış kuru incir

2 su bardağı doğranmış kuru kayısı

1 su bardağı dut kurusu

1 su bardağı sarı kuru üzüm

1 tutam tuz

3 adet elma

Süslemek için:

1 adet nar

1 çay bardağı siyah dolmalık üzüm

1 çay bardağı dolmalık fıstık

1 su bardağı dövülmüş ceviz

Yarım çay bardağı tarçın

Bir miktar kavrulmuş fındık ve badem

aşure

Aşure yapmak için bir gece önceden bazı malzemeler ile hazırlık yapmak gerekir. Buğdayı iyice yıkadıktan sonra tenceremize koyalım. 10 su bardağı su ilave edip kaynatalım. Kaynamaya başladıktan hemen sonra ocaktan alıp tenceremizin ağzını kapatıp ertesi sabaha kadar dinlendirelim. Bu işlem ile buğdaylar iyice açılacak ve pişirmek için kaynatmaya gerek kalmayacaktır.  Üzüm ve dutu iyice yıkayıp bir kaba alalım, Her birinin üzerine 1 su bardağı su koyalım ve sabaha kadar dinlendirelim.  Kayısıları dörde bölelim ve aynı şekilde 1 su bardağı su koyalım ve sabaha kadar dinlendirelim. İncirleri de dörde bölüp bir tencereye alalım ve 1 su bardağı su  koyup bir iki taşım kaynatalım. Aşure içine katıldığında kararma yapmaması için incirleri önceden pişirip son aşamada aşureye katmak iyi bir çözümdür. Fasulye ve nohudu ayrı kaplarda su içinde 3-4 saat beklettikten sonra sularını süzüp pişirelim. Böylece bir gece önceden hazırlıklarımız tamamlanmış olur. Ertesi sabah, buğday dolu tenceremizi ocağa koyalım. Yarım su bardağı pirinci iyice yıkadıktan sonra içine katıp birlikte kaynatarak pirincin biraz pişmesini sağlayalım. Pirinci koyduktan sonra tuzu ilave edelim. Bu sürede tencereye 3 litre suyu ilave edelim. Elmaları soyup küçük küp doğrayarak tencereye ilave edelim. 15-20 dakika birlikte kaynadıktan sonra sırayla suyunu süzdüğümüz  fasulye ve  nohudu ekleyelim. Birlikte biraz kaynatalım. Sonra sırayla kayısı, dut ve üzümü katalım. Kayısı, üzüm ve dutun suyunu süzmüyoruz, onların suyunu da aşuremize katıyoruz.  Ara ara karıştırarak dip tutmasını engelleyelim. 15-20 dakika kaynadıktan sonra suyu ile birlikte inciri katalım. Toz şekeri ilave edelim. Yaklaşık yarım saat hep birlikte kaynadıktan sonra ocaktan alalım.   Gül suyu tadında  hoşlanıyorsak bu aşamada 1 çay bardağı gül suyu katabiliriz.

IMG_4251

Pişen aşuremizi kaselere paylaştıralım. Yaklaşık yarım saat soğuttuktan sonra üzerlerini zevkimize göre süsleyelim.

Afiyet olsun.

IMG_6053

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply alice Eylül 26, 2017 at 09:40

  Merhaba Nurhan hanım. İnternette çok araştırdım ve sizin verdiğiniz aşure tarifi en uygunu buldum. İlk defa yapacağım için, tarifteki detaylar çok iyi. Teşekkr ederim. Sormak istediğim şey şu: sizin ölçünüz bir su bardağı. 150ml yoksa 20 ml su bardayğı mı kullandınız? 150ml ise, aşurelik buğudaya kullandığımız 10 bardak 1,5 lt su yapar… artı 3lt su, toplam 4,5lt su mu kullanılıyor? Öğrenmek istediğim bu. Tekrar teşekkür ederim.

  • Reply admin Şubat 8, 2018 at 10:05

   Merhaba, aylar sonra mesajınızı görüp cevap verdiğim için üzgünüm. Mesaj kutumda bir sorun vardı. Yeni düzeltebildik. Aşureyi yaptınız mı çok merak ettim. Gecikmiş de olsa bardak ölçüsünü vereyim. Benim tüm ölçülerimde kullandığım bardak klasik cam su bardağı. 200 ml. Sevgiler size.

  Leave a Reply

  *