Kategoriler

Tatlılar

Sade Muhallebi

Aralık 8, 2014

Muhallebi en sevdiğim sütlü tatlıdır.  Çocuklarımın küçükken bayılarak yedikleri bu hafif tatlıyı severek yapar, onu şekilden şekle sokarım.   Bu tarifimde de  yaptığım muhallebiyi pekmez ve kırmızı erik ile süsledim.  İçimde küçük bir çocuk saklı olduğundan bazı sunumlarımda olduğu gibi, bu muhallebilerime de biraz neşe kattım. Onları yemeye gelen ev halkına korku ile bakar oldular.

sade mu

  

Malzemeler:

1 litre süt

4 Çorba kaşığı dolusu pirinç unu

8 Çorba kaşığı toz şeker

1 paket vanilya

Sütün içine, pirinç  unu ve  toz şekeri ilave edip iyice karıştıralım. Ocak üzerinde devamlı karıştırarak pişirelim. Piştikten sonra vanilyayı katıp iyice karıştırıp kaselerimize boşaltalım.  Soğuduktan sonra yuvarlak kırmızı eriklere göz şekli vererek yerleştirelim. Pekmez ile ağız şekli verelim.

Sade muhallebiyi, değişik lezzetlerle tatlandırabiliriz. Aşağıda görüldüğü gibi, üzerine portakal peltesi veya çikolata sos dökebiliriz. Meyve peltelerini, 1 su bardağı meyve suyuna,  1 tatlı kaşığı mısır nişastası ve 2 tatlı kaşığı toz şekeri karıştırıp pişirerek hazırlayalım. Soğuduktan sonra da muhallebimizin üzerine dökelim. 

IMG_8484

 

Afiyet olsun.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

*