Kategoriler

Kahve Keyfi

Kahve Arkadaşlarım

Aralık 4, 2014

Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır demişler, doğru da söylemişler. Dost ile içilen kahvenin tadına doyum olmaz. Size sevgiyle sunulan bir kahvenin nasıl hatırı olmaz.

cezve

 

Kahveyi , özellikle de Türk kahvesini çok severim. Bu yüzden onu keyifle içerken sunumuna da özen gösteririm. Bunun için sayfamda kahve sunumlarıma da yer verdim.

IMG_5113

Kahvemi asla yalnız içmem. Bana eşlik eden bir arkadaş mutlaka vardır.  Bu arkadaş bazen bir dost, bazen  bir kurabiye, bazen bir lokum, bazen de bir çikolata. Bazı zaman da bir çiçek.

kahve6

Bu arkadaşlarım, Bursa’dan geldiler. Bu güzel şehrin efsanevi kestane şekerleri. Tadına doyum olmayan bu şekerler bana güzel arkadaşlık ettiler.

kahve4

Bu tatlı arkadaşlarım da Edirne’den ziyaretime geldiler. Osmanlı’ya senelerdir başkent olmuş bu tarihi şehrin meşhur badem ezmeleri. Mis gibi kokusu ve harika tadı muhteşemdi.

kahve1

Kahvemin bu nadide arkadaşı, Bodrum’da komşumun bahçesindeki maymun çıkmaz ağacının dalından kopup geldi. Tüm gövdesi dikenli olduğu için bu garip ismi alan ağacın bu muhteşem çiçeği varken başka arkadaş aramaya ne hacet.

IMG_9970

Bu arkadaşımız da rahmetli kayınvalidemin çeyizinden mor işlemeli örtüm. Bunun hatırası o kadar çok ki,  üzerinde nice dostlar ağırlamış. Yorgun, üzgün…  Onu ağırlamak, ona arkadaşlık etmek bana düşer.

IMG_6815

Bu arkadaşlarım, biricik kızımın söz çikolataları. Bunlardan güzel arkadaş var mıdır? Hepsi sevgiyle mutlulukla dolu.

kahve3

Bu dostlarım, Bolu’dan geldiler. Üstü beyaz çikolata kaplı harika çikolatalar. Yiyen pişman, yemeyen bin pişman. Yolunuz o taraflara düşerse almadan geçmeyin derim. 

 Gönül ne kahve ister, ne kahvehane. Gönül bir dost ister, kahve bahane…

IMG_5012

Kahvemin arkadaşı, Ege’nin dillere destan meyvesi incir. Aydın’ dan geldi. Kastamonu İnebolu’ dan gelen bakır cezvemle bana arkadaşlık ediyorlar. Biri Karadeniz’den, biri Ege’den. Ne güzel bir dostluktur bu.

IMG_8279

Bu dostlar, Malatya’dan gelen gün kurusu kayısılar.  Arasına konan cevizlerle birlikte eşsiz bir arkadaştılar.

kahve2

Bu kahvem, çok sevdiğim bir arkadaşımın elinden.  Sevgisini sunmanın en güzel yolu bu olsa gerek.

IMG_5743

Bu harika dostlar da Mersin’ den geldiler. Güzel Mersin’in meşhur cezeryeleri.   O kadar uzun yoldan bana arkadaşlık etmeye gelmişler madem, birkaç tanesini ağırlamak gerekir. Yalnız bırakmak  olmaz. Çok misafirperverimdir. 

IMG_1470

Akide şekerleri, bana en yakın arkadaştır. Her biri güzel çocukluğumun anısıdır. Rahmetli babacığımın hatırası, benim kıymetlimdir.

IMG_5196

Her bir arkadaş, hatıra yüklüdür bende. Bu pembe dostlar Safranbolu’ nun  gül kokulu lokumları. Rahmetli anneciğimin göz bebeği, yakın dostu. Benim de sevdiğim, gül kokulum.

IMG_4608

En sevdiğim arkadaşlarım topluca gelmişlerse eğer, ağırlamaktan mutluluk duyarım. Hoş gelmişler, sefalar getirmişler.

IMG_0794

Bu sevgili dost, benim ellerimden. Yapmaktan büyük keyif aldığım, gözde arkadaşım zebra kek.

kahve8

Bu tatlı kahve arkadaşım, Uzakdoğu gezimde peşime takıldı. Oralardan buraya beni bırakmadı. Bana da onu ağırlamak düştü.

kahve15

Huzur yuvam, güzel Bodrum’um senin manzaranda içtiğim her yudum bana en tatlı dost, en güzel arkadaş.

kahve18

Bu arkadaşlarım, İstanbul Eminönü tarihi Mısır Çarşı’sından. Güllü ve limonlu pestiller.

kahve9

Bu renkli arkadaşlarım, kızımın kına hediyeliklerini hazırlarken benimle az uğraşmadılar. Yardımcı dostlarım benim.

kahve17

Bu sevgili arkadaşımı tanıtmaya ne hacet. Gaziantep’ten gelen bu konuğumu nasıl zevkle ağırladım bilemezsiniz. İçi ayrı güzel, dışı ayrı güzel. Onu yapıp yollayan ellere ve yüreklere sağlık.

kahve11

Bu arkadaşa can kurban, İstanbul Eyüp Sultan Pierre Loti tepesi. Tüm Haliç benim dostum, benim arkadaşım.

kahve14

Bu muhteşem dostlar, çok uzaklardan, Elazığ’dan geldiler. Bu güzel şehrin ballı sarmaları, orcikler. Yemede yanında yat. Çok fazla ağırlayamadım, hemen bitiverdiler.

 

Bir fincan kahveye sığmıştır nice dostluklar, sevgiler. Birlikte içilen her yudum, yüreklere dolan en büyük mutluluktur.

kahve16

Öğüttüğün her bir çekirdekte,  ne kederler, ne keyifler gizlidir.

kahve7

Bu kahve, içtiğim en tatlı kahve. Güzel kızımın sıcacık yuvasından, onun ellerinden.

kahve12

Bu dünya güzeli kahve arkadaşım, Bodrum’un nazlı güzeli, begonvil. Evlerin kenarlarından keyifle uzanır, bütün yaz bize arkadaşlık eder. Çok sevdiğim, kıymetlim.

IMG_4719

Rahmetli anneciğimin kıymetlisi, büfesinin baş tacı bu fincana değen nice dudaklardan kim bilir ne tatlı sözler dökülmüştür yıllarca. Ondan bana, benden kızıma yadigar. Annem gibi nazlı güzel orkide, arkadaşlık etti bu kahvede bana. Onun sevgisi, onun hatırası ile.

kahve10

Dostluklarımız bol şekerli olsun, günlerimiz keyifle dolsun.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

*