Kategoriler

Reçeller

Ayva Reçeli

Aralık 3, 2014

Bu ayın meyvesi olarak ayvayı seçtim. Çok sevdiğim bu meyveden çeşitli tarifleri sizlerle paylaşacağım. Bu reçel tarifimde bunlardan biri. Rahmetli anneciğimden öğrendiğim, bu pratik reçel düdüklü tencerede yapılıyor. Rengi tamamen kendinden. Hiçbir katkı maddesi yok. Ayvanın kendi ve çekirdekleri bu güzel görüntüyü ortaya çıkarıyor. Denemenizi tavsiye ederim.

ay reçeli

 

Malzemeler:

1 kg ayva

4 su bardağı toz şeker

1 çay bardağı su

Yarım limon suyu

Ayvalarımızın kabuklarını soyalım. Onları lokma şeklinde doğrayalım. Arzu ederseniz rende de yapabilirsiniz.

ayv

Doğradığımız ayvaları çekirdekleri ile birlikte düdüklü tencereye koyalım. Üzerine şeker, su ve limon suyunu koyup tenceremizin kapağını kapatalım.

kab

 Ocak üzerine koyduğumuz tenceremiz buhar çıkarıp ses verdiğinde, ocağımızı kısıp 5 dakika kadar tutalım. 5 dakika sonra ocağımızı kapatıp reçelimizin soğumasını bekleyelim. Soğuyan tenceremizin kapağını açalım. Reçelimizi kavanoza boşaltıp,  buzdolabına  veya serin bir yere kaldıralım.

IMG_5321

ayva reç

Bu güzel fotoğraf, tarifimi deneyip bana fotosunu gönderen sevgili arkadaşım Güler Dinlertürkoğlu’na ait. Kendisine kucak dolusu sevgiler gönderiyorum.

ayvar

Bu güzel fotoğraf, tarifimi deneyen instagram arkadaşım sevgili @bitersbiduzz ‘ e ait. Kendisine sevgilerimi gönderiyorum. Ellerine sağlık.

Afiyet olsun.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

*