Kategoriler

Ayın Meyvesi

Ayva

Aralık 3, 2014

”Ayva çiçek açmış yaz mı gelecek? ”

 Her ne kadar şarkılarda yaz müjdecisi gibi görünse de ,  bolca meyve verdiğinde kış şiddetli geçecek dedirten,  nice tatlılara, reçellere, kurabiye ve keklere malzeme olmuş güzel kış meyvesi ayva benim sayfamda da bu ayın konuğu. Benim de en sevdiğim kış meyvelerinden biridir. Mayhoş tadını çok severim. Oğluma hamilelik dönemimde o kadar çok yemiştim ki tezgahlarda ayva bırakmamıştım neredeyse.

fotoğrafay

Bu değerli meyve, içeriğindeki B2, C ve A vitaminleri ile  bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olur. Uzmanlar, ayvanın kalp sağlığına faydası olduğunu, akciğer, mide, göz ve bağırsak hastalıklarında tedavi edici olduğunu belirtmektedirler. Ayva yaprağını kaynatıp içtiğinizde öksürüğe iyi geldiğini biliyor muydunuz?

fotoğraayv

Ayvanın yaprakları, çiçekleri ve çekirdekleri de  birçok sektörde hammadde olarak kullanılmaktadır.

Bu ay, bu güzel meyve ile yapılan yiyeceklere bolca yer vereceğim.

ayv

 Ayva ile yaptığım en güzel şey, rahmetli anneciğimin tarifi ile yaptığım ayva reçelidir. Düdüklü tencerede yaptığım bu harika reçel doğal rengi ile herkesin beğenisini kazanıyor.  Bu reçelin tarifini reçeller kategorisinde bulabilirsiniz.

IMG_5321

Ayva tatlısı da  kış günlerinin lezzetli tatlılarından biridir.  Ayvanın hafif mayhoş tadı, kaymakla birleşince ortaya süper bir lezzet çıkıyor. Bu tatlıyı da ayva reçeli gibi yaparak onun muhteşem rengini yakalıyorum. Bu tatlımın tarifini de tatlılar kategorisinde bulabilirsiniz.

ayv4

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

*