Kategoriler

Ayın Meyvesi

Mandalina

Şubat 6, 2016

Bu ayın meyvesi olarak mandalinayı seçtim. Mandalina, bence kış mevsiminin en güzel meyvesidir.

IMG_5242

C vitamini deposu bu güzel meyveyi kışın bolca tüketmek gerekir. Bu sevimli mandalinayı internette gördüğüm bir fotoğraftan esinlenerek hazırladım.

IMG_5683

Mandalina sevgim daha çok  Bodrum mandalinasında yoğunlaşır. Bodrum mandalinası, ince kabuklu ve çok çekirdeklidir. Ama muhteşem bir kokusu vardır.

bm2

Güzel  kokusu gün boyu elimizden çıkmaz. Mandalinadan yapılan kolonya, onun mis gibi aromasını etrafa yayacak özelliktedir. Kışın gittiğim Bodrum’da bu lezzetli meyvenin suyunu sıkar bol bol içerim.

IMG_8022

Bodrum’a her gittiğim kış ne yazık ki mandalina bahçelerinin birer birer yok olduğunu üzülerek görüyorum. Ev yapmaya gözü doymayan insanoğlu yer yokmuş gibi bu güzelim bahçelere göz dikiyor.

İstanbul’ daki evimin balkonunda ufak bir mandalina ağacım var. Mis kokulu çiçekleri açınca sevincimi tarif edemem. Çünkü her çiçek bana minik mandalinalar sunar.

bm bm1

 Bu ayın meyvesi olarak seçtiğim mandalina ile yaptığım tarifleri kategorilerinde bulabilirsiniz.  Bu tarifleri sırayla hatırlatayım.

Meyve tabağı hazırladığımızda mandalina dilimlerinden çiçekler oluşturabiliriz. Meyveler kategorisinde değişik sunumlarımı bulabilirsiniz.

IMG_5935

Portakallı keklerimin tarifini mandalina ile de yaparak lezzetlerine lezzet katarım. Kurabiye ve kekler kategorisinden bu keklerimin tariflerine ulaşabilirsiniz.

bm3

Tart kekler hazırladığımda, süsleme aşamasında mandalina dilimlerinden de faydalanırım. Bu tarifimi de kurabiye ve kekler kategorisinde görebilirsiniz.

tarti

Mandalina reçeli de severek yaptığım ve tadına doyamadığım bir reçeldir. Bu reçel tarifimi reçeller kategorisinden bulabilirsiniz.

mand4

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

*