Kategoriler

Çay Saati, Kahvaltılar, Tuzlu Hamur İşleri

Peynirli Krep

Ekim 22, 2014

 

Krepler kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleridir. İçlerine değişik malzemeler koyarak ortaya değişik lezzetler çıkarabiliriz. Bu tarifimde peynirli olarak yaptığım kreplerimi hazırladıktan sonra iki parçaya bölüp fırın tepsisine diziyorum. Kahvaltı saati öncesinde çayım demlenirken üzerine kaşar  peyniri rendesi serpip fırında ısınmalarını ve peynirlerin erimesini sağlıyorum. Böylece kahvaltı sofrasına sıcacık krepler sunmak hem beni hem de konuklarımı memnun ediyor.

IMG_4471

Malzemeler:

1 su bardağı süt

1 su bardağı un

1 çay kaşığı tuz

1 yumurta

 1 su bardağı süt, 1 su bardağı un, 1 yumurta, 1 çay kaşığı tuzu iyice çırpalım. Krep tavamızı biraz yağlayalım ve ocak üzerine koyalım. Isınan tavamıza hazırladığımız karışımdan bir kepçe dökelim. Tavamızı biraz sallayarak hamurun tüm tavaya yayılmasını sağlayalım. Alt yüzü pişen krebimizi ters çevirerek diğer yüzününde hafif kızarmasinı sağlayalım. Krebi bir tabağa alarak ortasına uzunlamasına bol beyaz peynir ufalayıp kalın bir rulo yapalım.

IMG_4464

 Ortadan ikiye kesip fırın tepsisine dizelim. Çayımız demlenirken ruloların üzerine kaşar peyniri rendesi serpip 200 derece ısıya ayarlı fırında ısıtıp, kaşarların erimesini sağlayalım.

Afiyet olsun.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

*