Kategoriler

Börekler, Çay Saati, Tuzlu Hamur İşleri

Sigara böreği

Şubat 8, 2017

 

 

sigara böreği

Yapımı kolay, tadı lezzetli bu böreklerin adı şimdilerde, çocuklara kötü örnek olmasın diye kalem böreği olarak söylense de çocukluğumuzdan beri bildiğimiz adıyla yayınlamayı uygun gördüm. Sigara böreğini hazırlayıp kapalı kaplarda veya buzdolabı poşetleri içinde derin dondurucularda saklayabiliriz. Böylece canımız börek istediğinde çıkarıp kızartarak veya fırında pişirerek afiyetle yeriz. Fırında pişirme ile ilgili tarifimi börekler kategorisinde fırında sigara böreği adı altında görebilirsiniz. Fırında sigara böreğini, üzerine sos döküp fırında pişirebilir veya sarmadan önce,  parçaların üzerine  su ve sıvı yağ sürerek börekleri sarabiliriz.

IMG_8315

Bu yöntem ile sarıp saklayacaksak fırından çıkardığımız börekleri doğrudan tepsiye dizip arzuya göre üzerlerine yumurta sarısı sürerek pişirebiliriz.. Bu tarifimde sigara böreğini  yağda kızartarak yaptım. İç malzeme olarak peynir ve maydanoz karışımı kullandım. Arzu ederseniz iç malzeme olarak kıyma ve soğan karışımını çiğ olarak kullanabilirsiniz. O haliyle de çok lezzetli oluyor.

Malzemeler:

2 adet yufka

Beyaz peynir

Maydanoz

Yufkaları önce  dörde sonra her parçayı 3 eş parçaya bölelim. Parçaların geniş kısmına peynir maydanoz karışımından koyup her iki tarafını içeri doğru kıvırıp rulo şeklinde saralım. Uç kısmına su sürüp yufka ucunun böreğe yapışmasını sağlayalım. Hazırladığımız börekleri ısıtılmış yağda kızartıp kağıt havlu üzerine alarak biraz dinlendirelim. Böylece fazla yağının süzülmesini sağlarız. Böreklerimiz ılıkken servis edelim.

Afiyet olsun.

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

*