Kategoriler

Tatlılar

Sütlü tel kadayıf tatlısı

Ocak 12, 2015

Kadayıf genelde ince bir tabaka halinde, iyice bastırılarak pişirilen ve çıtır bir lezzet olarak sunulan bir tatlıdır. Benim bu tarifimde ise kadayıf süt ile birleşerek yumuşacık, güzel bir lezzete dönüştü. Bu güzel tatlıyı yapmanızı öneririm.

kadayıf

 

Malzemeler:

Yarım kg tel kadayıf

1,5 su bardağı dövülmüş ceviz

125 gr tereyağı

2,5 su bardağı toz şeker

1,5 litre süt

Kadayıfı  iki eş parçaya ayıralım. 25×35 ebadında bir cam tepsiyi yağlayalım. Parçalardan birini tepsimize didikleyerek yayalım. Tereyağının yarısını ince ince  kıyarak kadayıfların üzerine serpiştirelim.

kadayıf1

Dövülmüş cevizi kadayıfın üzerine eşit şekilde yayalım. İkinci parça kadayıfı tekrar didikleyerek cevizin üzerine yayalım. Üst kısmından bastırarak kadayıfları düzleştirelim. Tereyağının yarısını ince kıyarak kadayıfın üzerine serpiştirelim. Tepsimizi 200 derece ısıya ayarlı fırında üzeri kızarana kadar pişirelim

kadayıf2.

Kadayıfı fırına koyduğumuz zaman süt ve şekeri bir kaba koyup kaynatalım. Pişen kadayıfı fırından çıkarıp soğutalım. Şekerli sütümüz ılınınca  soğuk kadayıfın üzerine dökerek dinlenmeye bırakalım.Sütlü kadayıf tatlımızı servis ederken üzerine kaymak koyarak lezzetine lezzet katalım.

Afiyet olsun.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

*