Kategoriler

Çay Saati, Kurabiye Kek ve Pastalar

Vişneli cheesecake

Ekim 15, 2015

Çay veya kahve yanında en güzel alternatiflerden biridir cheesecake. Yapımı zor olmayan bu güzel tatlının limonlu ve çilekli tarifini daha önce vermiştim. Bu kez vişneli yaptım. Vişnenin mayhoş tadı bu tatlıya çok yakışıyor. Şu anda vişne zamanı değil. Ben bu işlem için dondurulmuş vişne kullandım. Yazın pazar tezgahlarını süsleyen vişneleri alıp yıkadıktan sonra saplarını ve çekirdeklerini ayırıp saklama kaplarında derin dondurucuda muhafaza ediyorum. Bu tatlımı yaparken de bu vişnelerden faydalandım. Derin dondurucudan çıkardığım vişnelerimi yaklaşık 5-6 saat süzgeçte bekleterek suyunun iyice süzülmesini bekledim. Böylece hem onun suyundan faydalandım hem de üzerine dizdiğim vişne tanelerinin, pastaya suyunu bırakmalarını engellemiş oldum. Bu pastamı yaparken 25 cm çaplı kelepçeli kalıp kullandım. Krema kısmının daha kalın olmasını isterseniz daha küçük çaplı kap kullanmanız gerekir.

IMG_4110

Malzemeler:

Tabanı için:

100 gr tereyağı

1,5 paket burçak bisküvi

Krema için:

600 gr yeşil paket labne peyniri

1 küçük paket sıvı krema (100 ml)

1 su bardağı toz şeker

3 adet yumurta

3 çorba kaşığı mısır nişastası

Üzeri için:

2 su bardağı vişne suyu

1,5 çorba kaşığı buğday nişastası

2 çorba  kaşığı toz şeker

Öncelikle kabımızı hazırlayalım. Kelepçeli kalıbın tabanına yağlı kağıt koyup kelepçeyi kapatalım.

IMG_4039

Kabın alt kısmındaki fazla kağıdı kesip çıkaralım.

IMG_4041

Tereyağını eritelim. Bisküvileri rondo yardımıyla toz hale getirelim. Tereyağı ile karıştırıp kabın dibine iyice bastırarak yerleştirelim. Kabı buzdolabının buzluk kısmına koyalım. Bir kaba peynirleri alalım. Toz şeker ve kremayı katıp düşük devir karıştırıcı yardımıyla çırpalım. Yumurtaları birer birer katıp çırpmaya devam edelim. Hazırladığımız krema malzemesini buzdolabından çıkardığımız kelepçeli kalıptaki bisküvi tabanının üzerine dökelim.  Kabımızın yan kenarlarını dıştan alüminyum folyo ile saralım. Böylece pişme esnasında yan kısımların beyaz kalmasını,  yanmamasını sağlamış oluruz.

IMG_4042

 Kabımızı 160 derece ısıya ayarladığımız fırınımıza koyalım. Tepsinin alt kısmına bir kap içerisine koyduğumuz suyu koyup pastamızı  pişmeye bırakalım. Pasta pişerken fırın kapağını açmayalım ve kesinlikle kürdan batırmayalım. Pasta  yaklaşık 50 dakikada pişiyor. Üzeri hafif pembeleşince fırın kapağını açıp kabı hafif salladığımızda peynirli kısmın sallanmadığını görünce pasta pişmiş demektir. Fırın kapağını açık tutup fırını kapatalım. Pastamız fırın içerisinde soğumaya bırakıldığında çatlaması önlenmiş olur. Pastamız soğuduktan sonra üst malzemesini hazırlayalım. Vişne suyunu bir tencereye alalım ve içine nişastayı ve şekeri katıp devamlı karıştırarak pişirelim. Hafif ılınınca üzerine vişne tanelerini dizdiğimiz  pastanın üzerine döküp kabımızı buzdolabına kaldıralım. Üst malzeme için hazır vişne suyu kullanırsak toz şeker katmamıza gerek yok. Ancak vişnenin kendi suyunu kullanırsak yarım çay bardağı kadar toz şeker ilave etmek gerekir. İyice soğuyan pastamızı servis edeceğimiz zaman kelepçeli kaptan çıkarıp servis tabağına alalım.

IMG_4109

Afiyet olsun. 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

*