Kategoriler

Balık Yemekleri

Fırında turna balığı

Ekim 21, 2020

Turna balığının eti çok lezzetlidir. Balık avlanma yasağının kalkmasıyla birlikte özellikle sonbahar aylarında balıkçı tezgahlarında sıklıkla rastladığımız bu lezzetli balığı,  parçalara ayırıp yağda kızartabilir veya tarifini vereceğim fırında pişirme yolu ile yapabilirsiniz. Fırında balık pişirme yöntemi hem daha sağlıklıdır, hem de balığın pişerken saldığı sudan da faydalanma şansı vardır.

Malzemeler:

3 adet turna balığı

1 adet beyaz soğan

1 adet kırmızı soğan

1 demet yeşil soğanın yaprakları

2 orta boy domates

Tuz

Zeytinyağı

Balıkları temizleyip yıkadıktan sonra süzgeçte bekletelim. Büyük boy dikdörtgen cam tepsinin içine beyaz ve kırmızı soğanları piyazlık doğrayalım. Yeşil soğanın yapraklarını ince doğrayalım. Domatesleri küçük doğrayalım. Tuz ilave edip hepsini iyice karıştıralım. Hazırladığımız malzemeyi tepsinin altına yayalım. Balıkları üzerine dizelim. Aralara limon dilimleri yerleştirelim. Üzerine zeytinyağı gezdirip 200 derece ısıya ayarlı fırında pişirelim.

Balıkların üzeri hafifçe kızarmaya başladığında fırının kapağını açıp, bir kaşık yardımıyla suyundan balıkların üzerine gezdirelim. Balıklar kızarınca fırından alıp sıcakken servis edelim.

Afiyet olsun. 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

*