Kategoriler

Kahvaltılar

Peynir tabakları

Mart 6, 2017

Kahvaltı sofralarımda, özellikle konuklarım olduğunda, peynirleri çeşitli şekillerle aynı tabak üzerinde değişik malzemelerle sunmaktan çok hoşlanırım. Bu bölümde, değişik sunumlarımı paylaşarak sizlere fikir vermek istedim.

 

Alttaki peynir tabağımda, Trakya eski kaşar peyniri, ufak top peynir, çeçil peyniri, taze kaşar peyniri kullandım. Tabağımın orta kısmındaki kaselerde tulum peyniri ve muhammara var. Tulum peynirini her zaman çörek otu ile  servis ederim.  Muhammara, kahvaltı sofralarına çok yakışıyor.  Muhammara tarifimi aperatifler kategorisinde bulabilirsiniz. Peynir tabaklarına, roka, maydanoz ve nane gibi yeşillikler  renk katıyor. Taze cevizler de peynir tabaklarında hoş görüntü sağlamak için çokça kullandığım yiyeceklerdendir.

pey tab

 

Alttaki peynir tabağımda, çok sevdiğim Trakya eski kaşar peynirini, çubuk peyniri, ve top peynirleri bolca kullandım. Top peynir az tuzlu olması ve domates ile birlikte çiçek görüntüsü sağladığı için tabaklarımda daima yer alır. Çubuk peynirini herhangi bir objenin içinde kullanabiliriz. Ben bu tabakta inek bir biblo içinde kullandım. Kase içinde çörekotu ile birlikte servis ettiğim tulum peyniri var. Kahvaltı tabaklarına koyduğumuz meyveler, tabaklarımıza renk katar.

pey tabağı1

pey tabağı2 pey tabağı3

Alttaki peynir tabağımda bol peynir çeşidi kullandım .Çeçil peynirlerinin etrafına minik domatesler dizdim. Yanındaki peynirler Erzincan tulum peyniri. Tulum peynirine ceviz ve çörek otu çok yakışıyor. Tabağımın ortasında muhammara var. Muhammara tarifimi aperatifler kategorisinde görebilirsiniz. Muhammaranın her iki tarafında beyaz peynir ve Bergama tulumu var. Tabağın köşesinde eski kaşar peyniri var. Bu peynirler Kars kaşarı. Tabağıma  yeşil zeytin, yeşil biber, kırmızı biber ve roka renk kattı. 

peta

 Alttaki peynir tabağımda,  top peynirleri domates eşliğinde çiçek şeklinde hazırladım. Kaselerde çeçil peyniri ve beyaz peynir var. Eski kaşar  peyniri dilimleri hemen her tabağımda yer alır. Çubuk peynirleri bu kez kırmızı biber halkalarında sundum.   Yeşillikler ve taze, kuru meyveleri tabağıma renk vermek amacıyla kullandım.

pey tabağı

Aşağıdaki peynir tabağımda küçük top peynirler ve küçük domatesler kullandım. Tabağıma roka ile renk kattım.

peytab

Aşağıdaki peynir tabağımda taze kaşar peynirini kalp kalıplarla kestim. Üstlerine küçük halka havuç koydum. Çeçil peynirini kendi etrafında döndürüp kürdan ile sabitledim. Tabağıma, domates, siyah zeytin ve maydanoz renk kattı.  Ortadaki kasede kahvaltı salçası var. Yazdan yaptığım domatesli biber salçasının içine, sarımsak, zeytinyağı, kimyon ve kekik koyarak tatlandırdım. Bu salçamın tarifini kışa hazırlıklar ve turşular kategorisinde görebilirsiniz.

peytab3

Aşağıdaki  kahvaltı tabağımda, Trakya eski kaşar peynirini üçgen dilimler halinde kullandım. Çeçil peyniri ve taze kaşar peyniri tabağımın diğer lezzetlerinden. Taze kaşar peynirini şeker ve küçük balık şeklindeki kurabiye kalıpları ile kestim. Tabağımın ortasına koyduğum seramik sepetin içini çeri domates ve maydanoz ile doldurdum. Peynirlerin  üzerine karabiber taneleri ve kuru meyveler koydum.

peynir

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

*