Kategoriler

Kahvaltılar

Sosisli kahvaltı sunumlarım

Ekim 23, 2014

Kahvaltı en sevdiğim öğündür. Hele ki dostlarımla birlikteysem. Bu nedenle kahvaltı sofralarına ayrı bir özen gösteririm. Kullandığım malzemeleri çeşitli kalıplarla keser, özellikle çiçek motiflerini çok kullanırım. Yemek yapmaktan sonra en büyük zevkim çiçek yetiştirmektir.

Bu sayfada sizlere kahvaltı sofralarınızda kullanabileceğiniz çeşitli sosisli sunumlar göstereceğim.

IMG_1062

Büyük boy sosisi ikiye bölüp bıçakla dip kısmına ulaşmadan birkaç çentik atalım. Uçlarına büyük çöp şişler batırıp kaynar suda haşlayalım. Haşlama esnasında sosislerin uç kısımları kendiliğinden açılacaktır. Bu sosisleri birkaç çeşit süslemede kullanabiliriz.

IMG_1058

Hazırladığımız saçaklı sosisleri dereotu demetinin altında bir saksıda sunabiliriz.

IMG_5172

Büyük bir kadehin içine salça sos koyarak sunabiliriz.

IMG_0064

Saçaklı sosislerimizle sofralarımıza ahtapotları da davet edebiliriz.

IMG_8874 IMG_4977

Büyük boy sosisi ikiye bölüp bir kenarından küçük kesikler atıp kaynar suda haşlayalım. Sosis haşlanırken kendiliğinden kıvrılacaktır.

IMG_4988

Haşlanırken kendiliğinden kıvrılan sosislerimizle çiçekler yapabiliriz. Çiçeklerimizin ortasına peynirli omlet koyup domatesten yaptığımız kelebek ve uğur böceğimiz ile sofralarımızda baharı müjdeleyebiliriz.

IMG_8878

Bahar geldiyse salyangozlar da ortaya çıkmış demektir. Domates soyucu ile kestiğimiz ince havuç dilimlerini kıvırarak salyangozlarımızı tabağımıza yerleştirebiliriz.

IMG_1665

Bir büyük sosisi uç kısmından biraz bırakarak ikiye bölüp kaynar suya bırakalım. Sosisler haşlanırken kendiliğinden kıvrılacaktır. Delikli kepçe ile sudan çıkardığımız sosislerin iki ucunu alt kısımda bir kürdan ile birleştirerek kalpler oluşturalım.

IMG_1718

Hazırladığımız kalp sosislerimizin ortasına peynirli omlet koyalım. Omletli sosisleri servisten önce 200 derece ısıya ayarlanmış fırında 10 dk tutalım.

IMG_0248

Önce haşlayıp sonra kızarttığımız sosislerimizin uç kısımlarına kürdana geçirdiğimiz, yıldız şeklinde kestiğimiz renkli biberleri  batırarak hoş bir görüntü elde edelim.

IMG_5941

Milföy hamurlarını bir parmak genişliğinde keselim. Uzun sosislerin uç kısımlarına birkaç çentik atalım. Kestiğimiz şerit şeklindeki milföyleri  sosislerin etrafına dolayalım .  Tepsiye dizdiğimiz milföylü sosislerin üzerine yumurta sarısı sürüp 200 derece ısıda ısıtılmış sıcak fırında milföyler pişene kadar tutalım.

IMG_4282

1 adet yufkayı önce ikiye sonra dörde katlayalım. Küçük bir yuvarlak kalıp yardımıyla yuvarlaklar keselim. Sosisleri ince dilim yapalım. Kürdanların iki ucuna sosis dilimi, ortasına kestiğimiz yuvarlak yufkaları yerleştirerek sıvı yağda kızartalım ya da fırında pişirelim.

IMG_4322

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

*