Kategoriler

Soslar,Kışa Hazırlıklar ve Turşular

Patlıcan turşusu

Ocak 18, 2021

Patlıcan turşusu, Rahmetli babaannemden öğrendiğim en güzel tariflerden biridir. İçi doldurularak hazırlanan bu turşu için küçük patlıcan bulabilmek önemlidir. Ben yaz mevsimi sonuna doğru bu turşumu hazırlıyorum. Yaz mevsiminde Bodrum’da yaşadığım için ufak patlıcan bulmakta zorlanmıyorum. Bodrum pazarlarında ufak köy tezgahlarında kolaylıkla bulduğum minik patlıcanlar ile bu nefis turşularımı hazırlıyorum.

 

Malzemeler:

3 litrelik kavanoz

22 adet minik patlıcan

1 tatlı kaşığı tuz

2 baş kerevizin sapları

1/4 küçük boy lahana

2 adet orta boy havuç

2 adet kırmızı biber

Yarım baş sarımsak

1 litre su

4 çorba kaşığı kaya tuzu

2 çorba kaşığı pekmez

1 çay kaşığı limon tuzu

1 su bardağı sirke

Küçük patlıcanların uç kısmındaki yaprakları çıkarıp sap kısmını kısa keselim. Üzerine uzunlamasına bir kesik atalım. Büyük bir tencereye bol su koyup kaynatalım. İçine 1 tatlı kaşığı tuz koyalım. Patlıcanları bu suya koyup ara ara karıştırarak 5 dakika tutalım ve delikli kepçe yardımı ile bir süzgece alalım.

 Kaynayan suyun içine kerevizin uzun saplarını koyup kısa bir süre tutalım ve suyu süzelim. Lahanamızı ince doğrayarak derin bir kaba koyalım. Üzerine az miktarda tuz koyup lahanaları biraz ovalım. Üzerine havuçları iri rendeleyelim. 1 adet kırmızı biberi minik doğrayalım. Sarımsakları ayıklayıp ince doğrayalım. Tüm malzemeyi karıştırıp patlıcanların orta kısmına sıkıca yerleştirelim.

Patlıcan dolmalarının üzerine kırmızı biberlerden kestiğimiz parçaları koyalım.

Patlıcan dolmalarımızı, hafif haşlanarak yumuşayan kereviz sapları ile bağlayalım.

Hazırladığımız patlıcan dolmalarını diklemesine kavanoza yerleştirelim. Üzerine kalan kereviz sap ve yapraklarını koyalım. Bir kaba suyu ve tuzu koyup karıştırarak tuzu eritelim. Pekmez, sirke ve limon tuzunu da koyup iyice karıştıralım. Karışımı patlıcanların üzerine döküp kavanozu ağzına kadar dolduralım. Kavanozun ağzını sıkıca kapatıp güneş almayan bir yerde istirahate bırakalım. Yaklaşık 15 gün sonra turşumuz hazır olacaktır.

Afiyet olsun.

 

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

*